Az „Accelerated Mobile Pages” vagyis röviden AMP, magyarul „gyorsított mobil oldalakat” jelent. Az AMP egy nyitott forráskódú keretrendszer, amelyet a Google és a Twitter közösen hoztak létre és fejlesztenek folyamatosan.
A Google számára az a legfontosabb, hogy a felhasználók számára minél jobb böngészési élményt biztosítson, mind mobilon, mind asztali gépeken is. Az egyik legjellemzőbb felhasználói élmény a weboldal betöltési sebessége. Ez alapján (is) rangsorolja az oldalakat a google találati listán. Bizony a weboldalak jelentős része nincsen megfelelően optimalizálva és kódolva, így a weboldalak lassan töltődnek be, főleg mobilon. Gondoljunk bele, hogy mikor telefonon rátalálunk egy keresett oldalra, akkor mennyit szoktunk várni, míg a weblap betöltődik.
Az AMP célkitűzése egy olyan eszközkészletet biztosítani a webfejlesztőknek, amely segítségével villámgyorsan betöltődő, minimális erőforrásokat igénylő mobilon, tableten vagy más mobil eszközön is megjelenő weboldalakat hozhatnak létre. Ez egyebek mellett a HTML kódok leegyszerűsítésével történik, megszabott CSS szabályok alapján.
Az AMP eredetileg a Google és a Twitter válasza volt a Facebook „azonnali cikkek” funkciójára, viszont az évek során kinőtte magát egy hatalmas projektté, és ma már egy nélkülözhetetlen platformnak számít a mobilközpontú webfejlesztők arzenáljában.
Tehát az AMP felgyorsíthatja a mobilos böngészést, a gyorsaság pedig fontos felhasználói élmény szempontnak számít.
A SEO és mobil szakemberek egyetértenek abban, hogy az AMP:
- Nagy mértékben megnövelheti a webhelyedre érkező organikus forgalmat.
- Növeli az aktivitásokat és a konverziókat.
- Ugyanakkor csökkenti a szerver terhelését, mivel az AMP oldalakat az AMP CDN tárolja és szolgáltatja a felhasználóknak.
Az AMP nem közvetlen rangsorolási szempont, azonban javítja a felhasználói élményt, ami pozitívum lehet a keresőmotorok algoritmusai szemében.
Az AMP korlátozza és optimalizálja a HTML, CSS és JavaScript kódokat, ezzel elérve azt, hogy az oldalak nagyon gyorsan töltsenek be. A fejlesztő által írt JavaSccript kódok helyett AMP elemek biztosítják az oldal sebességét és kompatibilitását. Az AMP optimalizáció része, hogy biztosítja, hogy az oldal elrendezése megfelelően betöltsön mielőtt még a képek megjelennének.
Mint ahogy arról már volt szó, nem mindent tudunk megvalósítani az AMP-os technológiával. Egyre több lehetőség van benne, de még mindig könnyen előfordulhat, hogy valamit létre szeretnénk vele hozni, de a korlátozott lehetőségek miatt erre nincs már lehetőségünk. Ez komoly dilemma a webfejlesztők körében. Ezt az opciót mindenképpen mérlegelni kell a leendő weboldal elkészítése előtt.
Természetesen AMP technológia használata nélkül is lehetséges gyors weboldalakat létrehozni. Ez csak attól függ, hogy mennyire sok funkció, részletgazdag design elemek és egyéb tartalmi elvárásai vannak a megrendelőnek.
A profiWEB csapata képes AMP technológiával is weboldalakat létrehozni.
Bővebb információért vedd fel velünk a kapcsolatot.
A Google kettő eltérő találati oldalt kínál neked mobilon és asztali gépen, ha ugyanarra a kulcsszóra keresel rá. A mobil találati oldalon más szempontok alapján sorolódnak be a találatok, és a Google figyelembe veszi azt is, hogy mennyire mobilbarát a weboldal. Az AMP-nek ugyan nincs közvetlen hatása a rangsorolásra, ez azonban nem jelenti azt, hogy közvetett hatása sincs rá, hiszen a Google olyan tényezőket is figyelembe vesz a rangsorolásnál, mint a felhasználói élmény, a sebesség, az átkattintási vagy a visszapattanási arány.
Fontos megemlíteni, hogy bár egy weboldal sebessége kiemelt szempont a Google számára a helyezés elbírálása során, de nem az egyetlen! Számtalan más szempontot is vizsgál, amit az online világ legtöbbször csak sejteni tud. Hiába van AMP oldalunk, ha a tartalom egyébként nem éri el azt a kritérium szintet, hogy előkelő helyre soroljon be minket a találati listán.
FACEBOOK COMMENTS WILL BE SHOWN ONLY WHEN YOUR SITE IS ONLINE